Tanie konto na studiach? Zobacz, co warto wiedzieć

Dla studenta liczącego każdy grosz podstawowym kryterium wyboru konta powinien być brak opłat. Niskie koszty nie są jednak jedynym miernikiem atrakcyjności ROR-u. Na co warto zwrócić uwagę, aby rachunek był nie tylko tani, ale również użyteczny?

Studenci są specyficzną grupą klientów banków. Choć nie generują zysków (nie zaciągają przecież kredytów, nie korzystają z kart kredytowych ani produktów inwestycyjnych), są bardzo perspektywiczni. Kiedy skończą studia, zaczną zarabiać i założą rodziny, staną się dla banków prawdziwą żyłą złota. Aby zawczasu zbudować ich lojalność (a za kilka lat czerpać z niej wymierne korzyści), banki oferują młodym klientom konta osobiste na bardzo atrakcyjnych warunkach. Biorąc pod uwagę fakt, że ciężko wyobrazić sobie codzienność współczesnego studenta bez własnego ROR-u, instytucje finansowe zacierają ręce.

Konto dla studenta – coraz większe wymagania

Współcześni studenci dokonują bardzo świadomych wyborów. Zanim kupią produkt, dokładnie weryfikują korzyści, porównują z konkurencyjnymi towarami i dogłębnie sprawdzają haczyki. Dobre konto dla studenta nie może być więc „byle jakie”. To idealne powinno perfekcyjnie łączyć brak opłat z dodatkowymi korzyściami. Jak wybrać najlepszy rachunek studencki?

Jak wybrać najlepsze konto dla studenta?

Konto osobiste dla studenta powinno być przede wszystkim tanie. Przyczyną takiego stanu rzeczy są nie tylko puste z reguły portfele młodych, ale również ogromna konkurencja między bankami. Żaden uczeń nie zapłaci przecież za produkt czy usługę, które w konkurencyjnej instytucji otrzyma za darmo.

Analizując koszty ROR-u, sprawdź, ile zapłacisz za:

  • założenie i prowadzenie konta,
  • realizację zleceń stałych i poleceń zapłaty,
  • wydanie i obsługę karty debetowej,
  • przelewy krajowe w złotych (przez Internet i mobilne),
  • przelewy na e-mail lub numer telefonu,
  • wypłaty gotówki w bankomatach swojego banku oraz innych banków.

Jeśli regularnie wykonujesz mniej popularne transakcje (przelewy ekspresowe, przelewy SEPA czy wypłaty pieniędzy z bankomatów za granicą), zweryfikuj również ich koszty. Może się bowiem okazać, że choć prowadzenie rachunku będzie zupełnie darmowe, opłaty za dodatkowe operacje zrujnują Twój budżet.

Konto dla studenta – dodatkowe profity

Możliwość bankowania na własnych zasadach jest dla młodych klientów szczególnie ważna. Dobre konto dla studenta powinno być nie tylko tanie, ale również wygodne. Zanim wybierzesz ROR, sprawdź, czy:

  • będziesz mógł je założyć przez Internet. Możliwość założenia konta w 100% online to jeden z najważniejszych walorów dla młodych klientów. W końcu, kto ma dziś wystarczająco dużo czasu (i ochoty) na wizyty w oddziałach i stanie w kolejkach?
  • będziesz mógł bankować przy pomocy aplikacji mobilnej. Przelew za stancję w drodze na zajęcia, płatność za zakupy online w przerwie między wykładami, założenie konta oszczędnościowego podczas spaceru z psem – z wygodną aplikacją mobilną usługi bankowe będą dla Ciebie dostępne w każdym miejscu o każdej porze. Niezależnie od lokalizacji i godzin pracy oddziałów.
  • będziesz mógł wykonywać wygodne płatności BLIK. Dzięki tej nowoczesnej usłudze zapłacisz za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacisz pieniądze z bankomatu, a nawet wystawisz czek przy pomocy… 6-cyfrowego kodu ze smartfona. Szybko, wygodnie i bezpiecznie.
  • bank zaoferuje Ci dodatkowe rabaty, zniżki czy cashback. Brak opłat za studenckie konto to dziś zdecydowanie zbyt mało, aby przyciągnąć najmłodszych klientów. Darmowe bilety do kina, zniżki w ulubionych sklepach, premie za zakupy – dobry ROR powinien dziś nie tylko ograniczać wydatki, ale zapewniać również dodatkowe profity.
  • bank zapewni Ci dostęp do wygodnych narzędzi ułatwiających planowanie budżetu oraz kontrolowanie wpływów i wydatków. Jest to szczególnie istotne dla osób, które łączą studia z pracą zawodową
  • będziesz mógł założyć atrakcyjnie oprocentowane konto oszczędnościowe lub depozyt. Budowanie dobrych nawyków finansowych warto rozpocząć jak najwcześniej. Ponadprzeciętne oprocentowanie będzie skuteczną motywacją, by wreszcie rozpocząć oszczędzanie.

Przyjazne studentom konto pozwala dziś nie tylko gromadzić środki, wykonywać przelewy i wypłacać pieniądze z bankomatu. Umożliwia ono również naukę zarządzania własnym budżetem i budowanie pozytywnych nawyków. A te z pewnością zaprocentują w przyszłości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ