Coraz więcej Polaków decyduje się zdeponować swoje środki na lokatach. Chociaż jest to mało zyskowny sposób na pomnażanie oszczędności, doceniany jest przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Czy faktycznie lokaty nie wiążą się z żadnym ryzykiem?
Według statystyk, nawet 28 proc. Polaków decyduje się oszczędzać pieniądze na lokatach. To krok w dobrą stronę przede wszystkim dla osób, które obawiają się utraty środków i nie chcą ryzykować inwestowaniem w agresywne instrumenty.
Lokaty to pewność zdeponowanego kapitału
Oszczędzając na lokacie można mieć pewność, że po zakończeniu trwania umowy, bank wypłaca w całości zdeponowany kapitał. Kwota nie jest pomniejszona ani o złotówkę. To zaś oznacza, że gromadzenie środków na lokacie pozbawione jest jakiegokolwiek ryzyka.
Lokaty to gwarancja zysków, ale…
Gromadząc środki na lokacie, można liczyć na wypracowanie określonego zysku. Jest on tym większy, im wyższe oprocentowanie i im wyższa kwota depozytu. Przykładowo, wybierając lokatę Happy Plus z oferty Idea Banku, można liczyć na oprocentowanie w wysokości do 2,50% (źródło: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-happy-plus) – jest to wartość nawet dwukrotnie wyższa w porównaniu ze standardowo oprocentowaną lokatą.
Banki dają gwarancję zysków, ale… zwykle trzeba spełnić jeden podstawowy warunek. Chodzi o zachowanie terminu umowy, tzw. wcześniejsza wypłata środków jest możliwa, aczkolwiek dochodzi do całkowitej utraty wypracowanych odsetek (wysokość wpłaconego kapitału pozostaje bez zmian). Chcąc zabezpieczyć się w razie konieczności zerwania umowy, warto wziąć pod uwagę lokatę z częściową utratą odsetek, np. lokatę Fair Play (źródło: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-fair-play).
Co się dzieje z kapitałem, gdy bank staje się niewypłacalny?
W przypadku lokat, kapitał jest w pełni bezpieczny – nawet wtedy, gdy dojdzie do niewypłacalności konkretnego banku. Warto bowiem mieć świadomość, że środki zwracane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Jest to instytucja, która wypłaca depozyty do kwoty nieprzekraczającej 100 tys. euro (tak naprawdę jest to maksymalna suma wszystkich posiadanych depozytów). Dzięki temu właściciel lokaty może mieć pewność, że odzyska swoje pieniądze – bez względu na to, jaki los spotka wybrany bank.
Jeżeli więc zależy ci na bezpiecznym sposobie oszczędzania, wybierz lokaty. Dzięki nim, małymi krokami ale bez żadnego ryzyka, uda ci się pomnożyć zgromadzony kapitał. Zaś wybierając konkretny produkt, porównaj dostępne oferty – przejrzyj chociażby jeden z rankingów dostępnych na https://www.ideabank.pl/ranking-lokat-bankowych.