Proces rekrutacyjny składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest wysłanie CV. Następnie dochodzi do rozmowy rekrutacyjnej i ewentualnie wykonania zadania rekrutacyjnego. W końcu przychodzi rozmowa rekrutacyjna. Jak wygląda? Jak się do niej przygotować?
Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/rozmowa-rekrutacyjna/
Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?
Często jest to jeden z ostatnich etapów rekrutacji. W wielu firmach poświęca się czas na rozmowy tylko z kilkoma kandydatami. Więc uzyskując zaproszenie na rozmowę o pracę jesteśmy w czołówce kandydatów.
Jednak warto przyjść przygotowanym i pokazać się od jak najlepszej strony. Jedną z najważniejszych rzeczy jakie możemy zrobić przed taką rozmową to dowiedzenie się jak najwięcej o firmie, do której aplikowaliśmy. Warto znać jej misję i cel. Inne elementy, które powinniśmy znaleźć to zdobyte nagrody i wyróżnienia. Ponadto kluczowe jest to z kim będziemy mieli rozmowę. Warto zapamiętać to nazwisko. Jeśli uda nam się znaleźć informacje o tym jaką funkcję pełni w firmie również jest to mile widziane.
Poza przygotowaniem merytorycznym powinniśmy także zadbać o prezencję. Elegancki strój, odpowiedni do pory roku. Zminimalizowanie biżuterii i innych dodatków. Takie elementy sprawią, że zostaniemy odebrani jako profesjonaliści.
Jak przebiega rozmowa rekrutacyjna?
Najczęściej jest kilka etapów rozmowy kwalifikacyjnej. Pierwszym z nich jest luźna rozmowa na przełamanie lodów. Dzięki temu kandydat ma się poczuć swobodnie. Następnie zadawane są pytania do kandydata. Ostatni etap to pytania, które kandydat kieruje do pracodawcy.
Ten ostatni etap jest bardzo ważny. Dzięki temu pokazujesz swoje zaangażowanie w cały proces. To jakie pytania zadajesz również może wskazać na to, co jest dla Ciebie ważne.
Jakie pytania mogą się pojawić?
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możemy spodziewać się pytań o swoje największe sukcesy. Pytania mają sprawić, że kandydat sam zacznie mówić np. o swoim doświadczeniu zawodowym.
Pytanie, które zawsze pojawia się na rekrutacji związane jest z tym dlaczego chcesz dołączyć do danej firmy bądź objąć dane stanowisko. Czasami zadawane jest bardzo podobne pytanie o to, dlaczego jesteśmy najlepszym kandydatem na to stanowisko.
Zobacz też: http://360interactive.pl/zmiana-pracy-kiedy-to-zrobic/