Rodzaje elektrod wolframowych
Spawacz używa w swojej pracy wiele rodzajów elektrod wolframowych. Kilka z nich cieszy się największą popularnością wśród fachowców. W tym artykule przybliżymy nieco zagadnienie i opiszemy najczęściej stosowane.
Elektrody TIG nazywane są również zamiennie elektrodami nietopliwymi. To jeden z najbardziej istotnych elementów w czasie spawania. Wchodzą one w skład uchwytu spawalniczego, czyli okrągłego pętu, który jest umieszczony wewnątrz ceramicznej dyszy.
Charakterystyczny łuk spawalniczy, czy ostre, jasne światło, tworzy się właśnie między elektrodą a materiałem, który jest spawany. Jakość spawu oraz ekonomiczność pracy w dużej mierze zależy zatem od samej elektrody.
Popularne modele
Najczęściej stosowane elektrody TIG to:
- wolframowe czyste (zielone),
- wolframowe torowane (czerwone),
- cerowe (szare),
- lantanowane (złote),
- cyrkonowe (białe).
Czyste modele wolframowe zawierają w swoim składzie niemal 100 procent wolframu (dokładnie 99,5 procent). Niewielką resztkę, jaką jest pół procenta składu, zajmują po prostu różnego typu zanieczyszczenia. Takie elektrody zużywa się najszybciej. Podczas spawania tworzy kulistą, czystą końcówkę, która zapewnia sporą stabilność łuku spawalniczego.
Innym typem są elektrody TIG torowane, które mają czerwoną barwę. W ich składzie znajdziemy oczywiście wolfram (97,30 procent), a także od 1,70 aż do nawet 2,20 procent toru (stąd ich nazwa). To najczęściej stosowane rodzaje elektrod, ponieważ są bardzo łatwe w użytkowaniu, a przy tym dość trwałe. Dzieje się tak ze względu na właściwości toru, który znacznie poprawia emisję elektronów. Trzeba jednak pamiętać, że tor jest pierwiastkiem radioaktywnym, dlatego podczas pracy z nim należy bezwzględnie przestrzegać zasad BHP oraz stosować dedykowane ostrzałki do elektrod.
Kolejny popularny typ to elektrody TIG cerowe, które wyróżniają się szarą barwą. W ich składzie znajduje się wolfram (97,30 procent) oraz cer (1,80 do 2,20 procent). Doskonale nadają się do spawania rur, cienkich blach i delikatnych części.
Modele lantanowane zawierają lantan w wielkości 1,5 procenta. Elektrody te są nieco podobne do torowych, ponieważ mają niemal identyczną przewodność prądową. Z tego względu mogą być zastępowane modelami torowymi, bez konieczności zmiany programu spawania.
Elektrody cyrkonowe zawierają w swoim składzie zaledwie 0,15 do 0,4 procent cyrkonu – resztę stanowi wolfram. Charakteryzują się bardzo stabilnym łukiem spawalniczym. Doskonale nadają się do spawania AC, ponieważ wykazują dużą odporność na różnego rodzaju zanieczyszczenia.
Artykuł partnera.