Coraz mniej osób wyobraża sobie życie bez smartfona. Urządzenie te już dawno przestały służyć wyłącznie do wykonywania połączeń głosowych lub wysyłania wiadomości tekstowych. Obecnie zastępują coraz więcej przedmiotów codziennego użytku. Smartfon jako nawigacja? Smartfon zastępujący aparat fotograficzny? To codzienne zastosowania naszych telefonów, które już nikogo nie szokują. Czy w niedalekiej przyszłości smartfony zastąpią portfele wypchane kartami bankowymi?
Smartfon zawsze pod ręką
Czy zdarz się Wam wyjść z domu bez telefonu? Na pewno czasem tak. Ale zazwyczaj telefon jest naszym nieodłącznym kompanem. Towarzyszy nam w pracy, w domu i podczas podróży. W autobusie czy w tramwaju łatwiej jest spotkać osobę wpatrzoną w ekran telefonu niż rozmawiającą ze współpasażerami.
Smartfony wykorzystywane są na rozmaite sposoby. Służą komunikacji i rozrywce. Są najpopularniejszym narzędziem konsumpcji treści dostępnych w Internecie oraz w mediach społecznościowych. Coraz więcej osób wykorzystuje swoje telefony komórkowe do zarządzania finansami. Stale rośnie wykorzystanie bankowych aplikacji mobilnych, a także aplikacji pozwalających na kontrolowanie budżetu domowego. Ponadto telefony komórkowe pozwalają na łatwy i szybki zakup biletów komunikacji miejskiej lub biletów kolejowych. Ułatwiają także płatności za parkowanie. A od niedawna umożliwiają praktycznie całkowitą rezygnację z noszenia portfela.
Śladem kart zbliżeniowych
Kiedy 7 lat temu pierwsze banki wprowadzały karty umożliwiające płatności zbliżeniowe, eksperci nie wróżyli im świetlanej przyszłości. Przekonywano, że dla Polaków ważniejsze będzie bezpieczeństwo niż wygoda. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Obecnie płatności zbliżeniowe są bardziej popularne niż tradycyjne transakcje kartami. I trudno znaleźć sklep lub punkt usługowy, w którym nie są możliwe płatności zbliżeniowe.
Czy płatności z wykorzystaniem telefonu staną się równie popularne? Wszystko wskazuje na to, że tak. Polacy nie są zamknięci na nowe rozwiązania technologiczne i chętnie z nich korzystają. Również przedsiębiorcy są otwarci na wprowadzanie do swojej oferty najnowocześniejszych form płatności.
Płacenie telefonem może być dużo wygodniejsze niż płacenie kartą bankową. Po pierwsze dlatego, że smartfon zawsze mamy pod ręką. Drugim istotnym argumentem jest łatwość zarządzania finansami. Wykorzystywanie smartfonu sprawia, że zawsze wiadomo ile środków pozostało na koncie, co przy używaniu jedynie tradycyjnej plastikowej karty bankowej jest trudne do sprawdzenia.
Istotnym argumentem przemawiającym za dynamicznym rozwojem płatności mobilnych jest rozwój technologiczny. Płatności są obecnie dostępne praktycznie dla każdego. Wcale nie trzeba kupować najnowocześniejszego i najdroższego sprzętu, by korzystać z tej funkcjonalności. Wystarczy tani i dobry smartfon, który można kupić za kilkaset złotych. I odpowiednia aplikacja, których też jest coraz więcej.
Źródło: Allview.pl – Telefony Dual SIM