Jadalnia w otwartej strefie dziennej

Współczesne projekty domów coraz powszechniej oferują inwestorom kuchnię połączoną z jadalnią i otwartą na salon. Jest to praktyczne rozwiązanie, umożliwiające swobodną komunikację i optyczne powiększenie przestrzeni. Kluczowym elementem jest odpowiednie urządzenie pomieszczeń. Na co zwrócić szczególną uwagę, kiedy projektujemy obszar jadalniany między kuchnią a salonem?

Dom przy Bukowej 15
Dom przy Bukowej 15

Jadalnia i jej lokalizacja w przestrzeni domu

W otwartej strefie pobytu dziennego część jadalniana pełni rolę separującą strefę wypoczynku od tej przeznaczonej do pracy. Kluczowe jest tym samym ustalenie właściwego miejsca dla stołu. Nie powinien on blokować ani utrudniać dostępu do salonu, czy kuchni, jednocześnie pełniąc funkcję łącznika między nimi. Zachowanie niezakłóconej przestrzeni komunikacyjnej jest niezbędne. Obszar, w którym będziemy spożywać posiłki musi być jednoznacznie wyznaczony, a jego rozmiar dostosowany do warunków mieszkania, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej wygody i komfortu użytkowania strefy dziennej. Chcemy przecież cieszyć się posiłkami z rodziną i gośćmi w najlepszych z możliwych warunków. Lokalizacja powinna być taka, by dostarczanie jedzenia do stołu nie było utrudnione. Przeglądając gotowe projekty domów mamy możliwość wyboru takiego rozwiązania, w którym jadalnia jest nie tylko dobrze skomunikowana zresztą pomieszczeń, ale również dobrze doświetlona. Jeśli jednak nie starcza dziennego światła w odpowiednim natężeniu warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu nad stołem.

Dom przy Olchowej
Dom przy Olchowej

Ustalenie granic między przestrzeniami

Aranżacja obszaru jadalnego wymaga określenia odpowiedniej przestrzeni, z wykorzystaniem np. różnic w podłodze. Powinna ona być bardziej odporna na zarysowania niż podłoga w salonie. Najlepiej  użyć płytek identycznych lub stylistycznie spójnych z tymi z kuchni. Mogą to być płytki o tym samym odcieniu kolorystycznym, ale o innym wzorze. Kafelki są bardziej praktyczne niż deski, czy panele, gdyż nie ulegną zarysowaniu podczas przesuwania krzeseł i nie ulegną uszkodzeniu w razie rozlania gorącego napoju, czy potrawy. Ściany w obszarze jadalnianym również wymagają innego rodzaju wykończenia. Najlepiej zastosować łatwo zmywalne farby lub bardziej wytrzymałe tapety. Zwłaszcza, gdy domownikami są małe dzieci warto wykorzystać takie materiały, które umożliwiają łatwe umycie ścian. Jadalnia w otwartej strefie dziennej może być oddzielona niewielkimi meblami, które jednocześnie pomieszczą niezbędne przybory kuchenne, zastawę stołową, szklanki, czy sztućce.

Zadbaj o harmonię i jednolity styl całej przestrzeni

Podczas aranżacji jadalni między kuchnią a salonem, należy pamiętać o spójności stylistycznej. Paleta barw zastosowana w tej części domu może być neutralna lub kontrastująca z kolorami zastosowanymi w kuchni i salonie, ale powinna z nimi współgrać. Rozważmy kolory ziemi. Główny kolor z salonu powinien znaleźć swoje odzwierciedlenie w jadalni, być może w formie dodatkowych elementów dekoracyjnych. Jasne kolory dodadzą przestrzeni światła i optycznie ją powiększą, podczas gdy intensywne barwy stworzą wyrazisty, przyjazny design. Meble w ciemniejszych kolorach doskonale wpasują się w większe pomieszczenia, dodając im elegancji. Meble w jadalni powinny również harmonizować stylistycznie z wyposażeniem salonu i kuchni, aby zachować spójność. Projekty domów z otwartą kuchnią dają w tym temacie o wiele większe spektrum możliwości aranżacyjnych. Gdy wybieramy projekty domów z zamkniętą i oddzielną kuchnią sprawa wygląda nieco inaczej. Spójność zachowujemy wtedy wyłącznie z pomieszczeniem, do którego przylega cześć jadalniana.

Dom przy Olchowej
Dom przy Olchowej

Stylowe wykończenie jadalni – dobry stół to podstawa

Najnowsze tendencje wystroju wnętrz preferują style industrialny, skandynawski, czy glamour. Każde rozwiązanie ma swoich zwolenników. Bez względu na upodobania warto postawić na jakość, co sprawdzi się w każdym wnętrzu, zwłaszcza jeśli chodzi kluczowe elementy, takie jak drewniany stół, czy solidne krzesła. Jego prosty design, elegancja i zestawienie z drewnianymi krzesłami będą współgrały z różnymi stylami. Modny wygląd jadalni można uzyskać także dzięki stołowi z blatem z hartowanego szkła, zestawionemu z nowoczesnymi krzesłami o żywych kolorach. W obszarze jadalnym między kuchnią, a salonem zaleca się ograniczenie dekoracji do minimum, skupiając się na dodatkach, które nadają styl wnętrzu i podkreślają jego charakter. Głównym elementem ozdobnym powinien być stół, który jednocześnie pasuje do aranżacji kuchni i salonu, stając się sercem jadalni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ