Czy znasz technologię OLED?

0
2066

Wiele mówi się o monitorach OLED, ale nie każdy wie tak naprawdę, czym jest w ogóle ta technologia i dlaczego ciszy się taką popularnością. Zaczynają one coraz bardziej wypierać dobrze znane wyświetlacze LCD i LED. Wszystko to za sprawą wyświetlania ostrzejszego i jaśniejszego obrazu oraz przystępnej ceny i energooszczędności.

Technologia OLED – na czym polega?

Do produkcji monitorów OLED sięga się po dwie warstwy organiczne. Jedna z nich jest emisyjna a druga przewodząca. Obie twe warstwy znajdują się miedzy dwoma elektrodami. Do emisji świtała dochodzi na skutek przepływu prądu przez elektrody, miedzy którymi znajduje polimer. To właśnie on odrywa tutaj kluczową rolę.

Niezaprzeczaną zaletą monitorów OLED jest to, że nie wymagają one podświetlenia. Dziej się tak dlatego, że użyte do ich produkcji materiały organiczne same emitują swoje własne światło. Znika wobec tego potrzeba sięgania po dodatkowe podświetlenie, co z kolei przekłada się na niższe koszty produkcyjne i eksploatacyjne.

Monitor OLED lepszy od LCD i LED?

Mogłoby się wydawać, że technologia OLED nie może równać się z monitorami LED i LCD, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Okazuje się, że monitory OLED mają dużą przewagę nad technologią LED i LCD.

Brak konieczności stosowania dodatkowego podświetlenia w monitorach OLED sprawia, że są one bardzo cienkie. Ponadto piksele odświeżają się szybciej, a uzyskany kontrast jest znacznie lepszy. Kolejną zaletą monitorów OELD jest to, że są przyjazne dla środowiska, gdyż podczas ich produkcji nie sięga się po toksyczną rtęć. Są to też urządzenia bardziej energooszczędne.

Zastosowanie i cena

Monitory OLED kojarzone są głównie z telewizorami. Ekrany mają naprawdę duże przekątne, ale możliwe jest też zbudowanie małego wyświetlacza. W związku z tym technologia ta wykorzystywana jest podczas produkcji telefonów komórkowych, kamer cyfrowych, odtwarzaczy MP3 i nawet klawiatur z podświetleniem.

Monitor OLED dostępny jest w przystępnej cenie, biorąc pod uwagę oferowane przez niego możliwości. Obecnie nadal prym wiodą ekrany LED, przez co koszty zakupu monitorów OLED dla wielu osób nadal wydaje się być stosunkowo wysoka. Jeśli dojdzie do masowej produkcji tego typu ekranów, z pewnością ceny ulegną zmniejszeniu. Monitory OLED mają prostą budową i nie potrzebują dodatkowego podświetlenia, przez co koszty produkcyjne i eksploatacyjne nie są wysokie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ